خوابی یا بیدار؟

  مردی به دربار خان زند می رود  و با ناله و فریاد می خواهد تا کریمخان را ملاقات کند. سربازان مانع ورودش می شوند. خان زند در حال کشیدن قلیان ناله و فریاد مردی را می شنود و می پرسد ماجرا چیست؟ پس از گزارش سربازان به خان ؛ وی دستور می دهد که مرد را به حضورش ببرند. مرد به حضور خان زند می رسد. خان از وی می پرسد که چه شده است این چنین ناله و فریاد می کنی؟ مرد با درشتی می گوید  دزد ، همه  اموالم را برده و الان هیچ چیزی در بساط ندارم. خان می پرسد وقتی اموالت به سرقت میرفت تو کجا بودی؟

مرد می گوید من خوابیده بودم. خان می گوید خب چرا خوابیدی که مالت را ببرند؟ مرد در این لحظه پاسخی می دهد آن چنان که استدلالش در تاریخ ماندگار می شود و سرمشق آزادی خواهان می شود . مرد می گوید : چون فکر می کردم تو بیداری, من خوابیده بودم!!!

خان بزرگ زند لحظه ای سکوت می کند و سپس دستور می دهد خسارتش از خزانه جبران کنند. و در آخر می گوید این مرد راست می گوید ما باید بیدار باشیم.

 

پ.ن.1: هر گونه برداشت منطقی از مطلب بالا آزاد است.

پ.ن.2: هنگامی که دشمنت در حال اشتباه کردن است در کارش وقفه نینداز(ناپلئون بناپارت) 

پ.ن.3:بهتر است دهانت را ببندی و احمق به نظر برسی تا اینکه بازش کنی و همه بفهمند که واقعا احمقی  (مارک تواین)

پ.ن.4: رمز خوشبخت زیستن در آن نیست که کاری را که دوست داریم انجام دهیم ، بلکه در این است که کاری را که انجام می دهیم دوست داشته باشیم.

/ 175 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خوشحال

...[گل] پست آخرتون برام باز نمی شه . فقط عنوانش و می بینم. محروم شدم از خوندنش احتمالن.. چه بد. براتون آرزوی سلامتی و آرامش می کنم در این روزهای نا آرام[گل]

طبیب

سلام.ممنون که سر میزنی. مطالب خیلی قشنگی داری.و آموزنده[گل]

پروانه

سلام حالتون چطوره هنوز آپ نكردين؟ يه كم حرف بزن! دلتنگم و منتظر! بگو. [گل]

انوشیروان

ما برگشتیم!

انوشیروان

رسانه میلی رو حتمن بخونید!

انوشیروان

انشای هفته را بخوانید.

قرتشت

سلام و عرض ادب. با اجازه لينك تان كرديم

نسيم وصل

سلام بر شما دوست عزيز ببخشيد كه من اينقدر دير امدم در اصل من خيلي زود امدم ولي نمي دونم چرا نميشد براتون پيام بذارم نظرات باز نميشد خيلي با معني بود ......سكوت صدايي است كه همه ميشنوند اما....

قرثشت

سلام مهندس .چیکار میکنی با گرمای هوا! سمت ما که خیلی گرمه. موفق باشی. چرا سکوت؟!!!. شاید اینها همین را از ما می خواهند.

حمیدرضا احمدی

سلام اينموريكس، چندي‌ست كه نيست و من به تريج نگران. هرجا هست، به سلامت باد و به من خبري دهاد.[لبخند]